Search
Close this search box.

Babiš jednal s Merkelovou. V Berlíně ho přivítali jeho odpůrci

Premiér Andrej Babiš se včera sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jejich hlavním tématem hovoru byla migrace. Oba představitelé svých států se shodli na tom, že je potřeba důsledněji bojovat proti pašerákům a celkově příčinám migrace. Společnou řeč však nenašli v přerozdělování uprchlíků.

„Jsem rád, že jsem měl možnost vysvětlit paní kancléřce svůj názor na řešení migrace, já myslím, že se v tom shodujeme, shodu nemáme ohledně toho, jak rozdělovat migranty z lodí,“ řekl Babiš na tiskové konferenci s tím, že nadále odmítá přijímání uprchlíků na základě kvót. Podle něj je nutné zastavit migrace přímo v zemích, odkud lidé odcházejí.

„Máme navzájem velmi dobrou spolupráci, naplněnou důvěrou, což nevylučuje názorové rozdíly na některé otázky,“ narážela tím Merkelová na neshody ohledně přerozdělování uprchlíků.

Babiš i Merkelová jinak ale vnímají česko-německé vztahy za výborné.

Český premiér jednal s německou kancléřkou i o jiných tématech – otázka brexitu, rozpočet Evropské unie či investice německých firem do oblasti vědy a výzkumu v Česku.

Babiš položil i věnec u památníku, na němž jsou fotografie obětí rozděleného Berlína.

Pro Andreje Babiše je to první oficiální návštěva ve funkci českého premiéra, i proto ho před budovou kancléřství čekala nastoupená čestná stráž i česká a německá hymna.

Ani v Německu se Babiš nevyhnul svým odpůrcům. Přibližně skupinka 40 demonstrantů rozvinula před budovou kancléřství své transparenty s hesly proti premiérovi a křičela při tom slova: „Babiš je lhář a zloděj“, „Babiš do vazby“ či „Babiš je hrozba Evropy“.

V druhé polovině září zavítá do Berlína i prezident Miloš Zeman. Také se sejde s Angelou Merkelovou a poté i s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient