Babiš bude dál vládnout, opozici se nepovedlo svrhnout jeho kabinet

Od ranních hodin probíhaly v poslanecké sněmovně debaty, které předcházely konečnému hlasování o důvěře součásné vlády. Opozice potřebovala 101 hlasů, aby mohla svrhnout Babišův kabinet. Od začátku však bylo nepravděpodobné, že by se jí to mohlo povést.

Pro nedůvěru hlasovalo 92 opozičních poslanců. Naopak menšinovou vládu podporovanou komunisty podpořilo 90 poslanců z řad ANO a právě KSČM. Sociální demokraté před hlasováním odešli ze sálu. „Vládní projekt má naši prioritu. Ale vládní spolupráci zatěžují problémy pana premiéra a my jsem se rozhodli hlasování opustit a neúčastnit se ho,“ zhodnotil celodenní jednání předseda ČSSD Jan Hamáček.
Opozice je samozřejmě z výsledku nespokojená. „Mrzí mě, že se nenašlo dost poslanců na to, abychom splnili ústavní povinnost Poslanecké sněmovny a ochránili funkci předsedy vlády před ním samotným,“ konstatoval lídr ODS Petr Fiala.

Opozice přišla s návrhem hlasovat o důvěře vlády po kauze, která vyplavala na povrch minulý týden. Dva investigativní žurnalisté natočili rozhovor s Babišovým synem, který uvedl, že byl unesen na Krym. A že to bylo na přání otce. Premiér následně oznámil, že jeho syn trpí schizofrenií, a že ta reportáž je hyenismus. Opět se začala mezi politiky i mediálně propírat věčná kauza “Čapí hnízdo”.
Pár dní poté byl svátek 17. listopadu, kdy vše vygradovalo demonstracemi proti Babišovi.

K demonstracím vše dochází i dnes. Na pražském Malostranském náměstí se sešlo několik tisícovek lidí. „Babiš se sice chvástá, že ho demonstrace posilují, ale ve skutečnosti se jich bojí. To nejdůležitější je však ukázat, že nám občanům to není jedno, že nebudeme mlčet a že jsme připraveni demokracii bránit,“ napsali organizátoři na facebookových stránkách.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient