Search
Close this search box.

Archeologové odkrývají sklepení v místě, kde stávaly ostravské „lauby“

V místě, kde bude postaven bytový dům Nové lauby, provádí archeologové průzkum. Jedná se o plochu za Ostravským muzeem, na níž je v současné době parkoviště. Archeologové pracují v části, kde stávaly domy s podloubím. Jedná se o centrum města, proto je prohledávaná plocha historicky mimořádně zajímavá. Potvrzují to nálezy z doby, kdy byla Ostrava založena.

Dům nazvaný Nové lauby vznikne v proluce ve Velké ulici, kde je v současné době parkoviště. Archeologové v místě provádějí záchranný průzkum. Otevřeli a očistili sklepení původních domů, které v tomto místě stávaly a byly zbořeny v roce 1958. „Původně zde stával domovní blok. Jednalo se o významné domy. Byly to ve středověku jedny z prvních kamenných domů ve městě. Význam Velké ulice upadl poté, co byla provedena přestavba domů na Masarykově náměstí. Lauby si zachovaly původní podobu a soustředily se do nich vetešnictví, výčepy a nevěstince,“ popisoval ředitel územního odborného pracoviště národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula. Majiteli byli Židé, jejichž majetek byl na začátku 2. světové války „arizován“. Po válce nebyl majitelům navrácen a chátral. Vzhledem ke špatnému stavu budov byly domy ve Velké ulici v roce 1958 sanovány.

Archeologové odkryli původní sklepy a narazili na renesanční zdivo tvořené valouny z řeky Ostravice. Sklepy byly hloubeny do starších vrstev. Takže se našly nejen předměty z 20. století, jako lahve, lopata, zbytky bicyklu nebo výčepného zařízení, ale také keramika ze středověku.

„Nejstarší jsou kusy nádob z doby, kdy Ostrava vznikla, to znamená z druhé poloviny 13. století. Následuje keramika ze 14. a 15. století. Mimořádně cenné jsou keramické figurky koníků, které sloužily jako hračky. Jeden z koníků má i jezdce.“ ukazoval Michal Zezula. Vzácné jsou i střepy loštického poháru.

Archeologové zatím zkoumají část přilehlou k Velké ulici, kde stávaly domy. Jejich zadní část tvořily domky, studny a žumpy a ty jsou zatím ukryty pod parkovištěm. „Těšíme se, až odkryjeme tuto část,“ potvrdil Michal Zezula. Právě tam očekávají archeologové nejzajímavější nálezy. Archeologický výzkum tohoto místa by měl skončit na podzim 2020.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient