Aplikace Záchranka funguje už i v Rakousku

Češi, kteří se v Rakousku octnou v nouzi, odešlou jedním stisknutím tlačítka svou GPS polohu, zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké a další informace rakouské záchranné službě. Zároveň budou s touto službou telefonicky spojeni, a to bez nutnosti stahování rakouské verze. Aplikace Záchranka sama rozezná, že se nacházejí na území Rakouska a spojí se s tamními záchranáři.

„Bez nutnosti instalací zahraničních aplikací se jim dostane stejné pomoci, jako by volali na tísňovou linku doma. V krizové situaci tak nemusí zdlouhavě přemýšlet nad tím, jakou tísňovou linku daný stát má, anebo jak popíšou v cizím jazyce místo, kde se nacházejí,“ vysvětluje autor projektu Filip Maleňák.

Na území Rakouska začne současně fungovat sesterská aplikace „Rettung”, která bude dostupná pro rakouské občany. Fungovat pro ně bude stejně, jako aplikace Záchranka pro Čechy. Rakušané tak při příjezdu do ČR nebudou muset instalovat aplikaci Záchranka a přes Rettung předají nouzovou zprávu a zavolají na českou zdravotnickou záchrannou službu.

„Systém aplikace Záchranka je natolik dobrý, že jsme se rozhodli ho plně převzít i v Rakousku. Aplikace Záchranka má na území České republiky výborné výsledky, které nás přesvědčily o tom, abychom vyvinuli její rakouskou sestru Rettung,“ říká Stefan Spielbicher z Notruf Niederösterreich.

Operátorka jihomoravské záchranky Markéta Bučková se slavnostního zahájení spuštění aplikace, které se konalo v St. Pöltenu, osobně zúčastnila. „Fungování aplikace Záchranka v Rakousku je velká výhoda pro naše turisty. A to, že aplikaci mohou naopak využít rakouští turisté u nás, je stejným přínosem. Já jako operátorka přijímající tísňové volání ihned vidím místo zásahu a přesně vím, kam poslat pomoc. Ušetříme díky tomu tolik cenné minuty,“ vysvětluje naše kolegyně.

Celosvětově unikátní propojení tísňového volání pomocí jediné aplikace na území dvou států – České republiky a Rakouska – ocení nejen turisté mířící za hranice své země, ale i záchranné složky obou zemí, jež budou mít o volajících kompletní informace.

„Propojení systému v obou státech je jedním z výsledků přeshraniční spolupráce záchranných služeb v Česku a Rakousku. Kolegům jsme tedy rádi poskytli veškeré naše zkušenosti a know-how,“ dodává Jana Kubalová, lékařka Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

Jak tedy zajistit, aby byla aplikace Záchranka funkční jak v Česku, tak i v Rakousku? Stačí si ji v Google Play nebo App Store aktualizovat. To se bude v České republice týkat zhruba 570 000 lidí, kteří mají k dnešnímu dni aplikaci Záchranka staženou ve svém telefonu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient