Search
Close this search box.

Antonín Jalovec: Dramatické jednání zastupitelstva

Středobodem dnešního jednání se staly informace advokáta Schüllera, jenž Cheb zastupoval ve sporu o neplatnost výpovědi, kterou udělil tehdejší (a současný) místostarosta Pospíšil (ODS) jednomu ze strážníků městské policie.
Soud nejprve uznal důvody pro výpověď za nedostatečné a výpověď zrušil. Následné soudní řízení pak strážníkovi přisoudilo 1,3 milionu jako ušlou mzdu. Peníze město před nedávnem na základě pravomocného rozsudku muselo vyplatit.
VPM se oprávněně obávala, že právě kvůli koaličnímu místostarostovi Pospíšilovi nebude mít koalice ANO + ODS + ČSSD + KSČM zájem na tom, aby byla celá věc prošetřena, stanoven viník a byla po něm vymáhána případná škoda způsobená městu.
Zastupitel Jalovec (VPM) proto navrhl usnesení, aby rada města zadala právní rozbor, který zjistí, v jakém rozsahu městu vznikla škoda a kdo ji způsobil. Koaliční zastupitelé nejprve tento návrh rozporovali, a když byli zastupitelem Čonkou (VPM) upozorněni, že by jako řádní hospodáři měli hlasovat pro, tvrdili, že jsou k souhlasu nuceni. Nakonec ale i část koalice usnesení podpořila a na záříjovém jednání se snad dočkáme rozboru celé situace.
V průběhu tříhodinové diskuse nastala řada zajímavých momentů, třeba když na dotaz zastupitele Žídka (VPM), zda je pravdivá informace, že propuštěný strážník nabízel, že ukončí soudní spor výměnou za pouhou změnu důvodu výpovědi, odpověděl místostarosta Pospíšil (ODS), že je pod jeho úroveň na toto odpovídat.
Další kontroverze nastaly ohledně záměru koalice zavést od září na zkoušku po dobu půl roku „MHD zdarma“, tedy proplácet všem Chebanům čtvrtletní či roční kupón na MHD z prostředků města. VPM souhlasí s tím, aby došlo k proplácení kupónů u důchodců popř. dětí, kde jde o sociální záležitost, ale u dospělých, kteří si vydělávají, to považujeme za nadbytečné. Navíc celý projekt má být realizovaný těsně před volbami, ale náklady na něj bude následně nést i rozpočet na příští rok, a to ve výši možná až ke třem milionům korun. Vzhledem k tomu, že koalice během posledních měsíců zatížila rozpočet už řadou nových výdajů (Špalíček Fest – 500 tisíc, kluziště na trzích do ledna + osvětlení horní části náměstí 680 tisíc; autobus na Dřenici zdarma – 300 tisíc.; Seniortaxi – minimálně 100 tis.) a díky návrhu na snížení poplatku za odpad dojde i k poklesu příjmů (o cca 3 miliony), považujeme tuto zátěž pro rozpočet za ohrožení budoucího rozvoje města, protože nebude dost peněz na investice.
Další bouřlivá diskuse se rozpoutala kolem stěhování části služeb stacionáře Mája do objektu mateřské školy naproti Penny Marketu. Ač vedení města tvrdí, že je stěhování připraveno, ukazuje se, že je spojeno s problémy a hrozí další odklad. Město je přitom už teď vystaveno sankcím za neplnění standardů pro poskytování služeb stacionáře.
Výše popsané body protáhly jednání natolik, že se muselo hlasovat o jeho prodloužení. Protože k němu koalice neměla dostatek hlasů, bude jednání zastupitelstva pokračovat 12. července.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient