Search
Close this search box.

ANO a ČSSD dnes budou projednávat vládní prohlášení, sociální demokraté vyhlásí vnitrostranické referendum

Během dneška má dojít k setkání jak užšího vedení hnutí ANO, tak i předsednictva sociálních demokrátů. Budou projednávat konečnou podobu vládní koalice.

Jejich jednání se bude opírat o programové prohlášení, které dohodli vyjednávači ANO a ČSSD. V klubu ČSSD dojde i k vyhlášení vnitrostranického referenda, které definitivně rozhodne, zda sociální demokraté půjdou do vlády s ANO.

Vládní koalice by měla být založena na těchto šesti hlavních bodech: odmítnutí uprchlických kvót, posílení bezpečnosti, důchodové reformě, digitalizaci státu, strategickém investičním programu a hájení zájmů republiky v Evropské unii. Podle informací však nemusí jít o konečnou verzi textu.

Odmítnutí uprchlických kvót: Obě strany se shodují na tom, že na prvním místě jsou zájmy občanů této země. Odmítají „existující úpravy uprchlických kvót, neboť takto koncipované řešení není efektivní a rozděluje Evropu“, jak se píše v textu vládního prohlášení.

Posílení bezpečnosti:
ANO i ČSSD si uvědomují, že je potřeba zvyšovat výdaje na obranu. Počítají se spoluprácí s domácími zbrojařskými firmami. „Vnitřní bezpečnost bude založena na předvídání vzniku krizových situací a jejich důsledném řešení – policie a hasiči profesionální i dobrovolní,“ je např. uvedeno v textu.

Důchodová reforma: V tomto bodě chce budoucí vláda oddělit důchodový účet od státního rozpočtu. Dále chce stanovit jasné finanční vztahy mezi tímto účtem a státním rozpočtem. Veřejnost by měla vědět, kam směřují její sociální odvody. Jak už se několikrát v minulých měsících naznačovalo, vláda chce zavést slevy jízdného v hromadné dopravě pro seniory a studenty do věku 26 let. „Prosadíme rychlejší realizaci výstavby dostupného bydlení pro seniory a také pro mladé rodiny, a to zejména formou nájemního bydlení v malometrážních bytech komunitního typu,“ je uvedeno ve vládním prohlášení.

Digitalizace státu: Zde je prioritou dostupnost vysokorychlostního internetu. „Vytvoříme centrální portál státu, kde si občan bude moci vše vyřídit, a k tomu využijeme služeb České pošty pro ty občany, kteří internet nemají.“

Strategický investiční program:
Podporovat výstavbu a neumožnit obstrukce. Stavět dálnice a obchvaty měst. Rekonstruovat nádraží včetně moderní infrastruktury. Toto jsou hlavní body tohoto strategického směru.

Hájení zájmů republiky v Evropské unii: Vládní představitelé chtějí důrazněji hájit zájmy České republiky v Evropě.“Nechceme jen přikyvovat Bruselu, ale chceme jeho politiku měnit,“ je podotknuto v programovém prohlášení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient