Andrej Babiš je spokojen. Poslanci těsnou většinou schválili rozpočet na příští rok

O deset procent nižší schodek oproti loňsku schválili poslanci za ANO, ČSSD a KSČM pro rok 2019. Pro příští se tak v rámci rozpočtu počítá se schodkem 40 miliard korun. Jetě před schvalováním rozpočtu ho přišel do Sněmovny podpořit i prezident Miloš Zeman. Sněmovna navíc zamítla návrhy Pirátů, TOP 09 a SPD na vrácení a přepracování rozpočtu.

Výdaje pro příští rok by měly dosáhnout částky 1,505 biliónu korun a příjmy 1,465 biliónu korun. S deficitem 40 miliard počítá vláda i pro další dva roky.

„Pro budoucnost České republiky jsou klíčové investice do infrastruktury a do školství. Společně s penězi z evropských fondů vláda navrhuje, aby do investic šlo celkem 122 miliard korun. To je o téměř 32 miliard více než v letošním roce,” podotkl premiér Andrej Babiš.
K poslancům promluvila i ministryně financí Alena Schillerová: „Rekordně zvyšujeme životní úroveň seniorů, rekordně investujeme, zvyšujeme výdaje na sport, na vědu a výzkum, aktivně řídíme platovou politiku státu, valorizujeme samosprávám příspěvek na výkon státní správy a v neposlední řadě posilujeme obranyschopnost a bezpečnost naší země“.

Opozice je nespokojená především s tím, že vláda v době ekonomického růstu předkládá rozpočet se schodkem. Podle předsedy ODS Petra Fialy také lidé zbytečně platí vysoké daně, protože „lidé by mohli své peníze investovat sami.“
Předseda SPD Tomio Okamura si zase myslí, že by vláda nemusela zvyšovat výdaje na státní správu ani počty úředníků.
„Ve své rozhazovačnosti je ten rozpočet potenciálně asociální,” dodal Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09. Podle něj nebude mít v příštích letech v době ekonomického poklesu vláda na starobní důchody.
Piráti navrhovali, aby vláda mimo jiné snížila výdaje o 23,7 miliardy korun.

Poslanci ANO, ČSSD a KSČM však tyto námitky nebrali na zřetel a rozpočet v prvním čtení schválili.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.