Agri Nostra na Hlučínsku pomáhá zachovat krajinu

Vidět za ranního kuropění chlapy s klasickou kosou či křovinořezem už se nepoštěstí tak často. V Hlučíně je to pravidelný obrázek třeba na louce na Jasénkách, která je významným krajinným prvkem a s finanční podporou města se ručně kosí dvakrát do roka. Nebo na květnaté louce „u cihelny“, kterou v roce 2015 založili členové spolku Agri Nostra. Tu ručně kosí dokonce několikrát do roka. Díky tomu dnes na louce roste čtyřicet druhů lučních květin a deset druhů travin.

Na rozkvetlou louku se často chodí fotit svatebčané, kteří pak nechávají děkovné vzkazy v pamětní knize spolku. „Louky ručně pokosíme a seno odnášíme jako se to dělalo dříve. To má blahodárný vliv na kvalitu půdy. Staráme se o rostliny, které potřebuje hmyz, ale také kopeme tůně pro obojživelníky a z biomasy proložené větvemi budujeme přirozené úkryty pro ježky, hady a další drobná zvířata,“ líčí osmatřicetiletý Pavel Kuchejda, který vystudoval ochranu přírody a byl jedním z iniciátorů založení spolku. Sice žije už čtrnáct let i s rodinou v Norsku, ale na svůj rodný Hlučín nezapomíná. I letos strávil část letní dovolené se svými příteli z Agri Nostry péčí o zdejší krajinu. Láska k přírodě přivedla do spolku Agri Nostra i vodohospodáře Radima Heiduka z Bohuslavic. „Baví mě měnit krajinu k lepšímu, podílím se hlavně na vzniku tůní, které jsme založili už na třech lokalitách,“ líčí třiatřicetiletý nadšenec. Agri Nostra se zapojuje i do každoroční akce Ukliďme Česko a organizuje práce i následné setkání a zábavu na Rovninách. Město Hlučín se spolkem spolupracuje už čtvrtým rokem. „Vítáme aktivity téhle party nadšenců. Výsledkem činnosti totiž nejsou jen rozkvetlé louky a nové tůňky, ale i přirozená výchova všech okolo k lásce k přírodě a krajině, protože do péče o životní prostředí zapojují celé rodiny a přátele,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Hlučín Soňa Prášková.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.