Advent v Litomyšli bude andělský

Advent. Období provoněné cukrovím, jehličím, svařeným vínem s atmosférou plnou pohody, klidu a lásky. V Litomyšli navíc s anděly, kteří se zabydleli ve stálé expozici chrámu Nalezení sv. Kříže a o adventu zde vypráví nejen příběh Ježíše Krista, ale z výšky shlížejí na bohatý program před kostelem.

Ten zažijete na zámeckém návrší o adventních nedělích od 2. do 23. prosince.

2. andělská adventní neděle
Již druhou adventní neděli se můžete od 13.00 hod. těšit na Endorfin, skautskou hudební skupinu, která zahraje na pódiu u regionálního muzea. Od 14.00 hod. potěší malí tanečníci z kroužku Hýbeme se s hudbou z II. ZŠ. O půl hodiny později již bude nachystaný lidový soubor Heblata. V 15.00 hod. mohou děti zhlédnout loutkovou pohádku Sněhová královna, kterou zahraje divadlo BOĎI v Nové městské síni. Od 15.30 hod. vystoupí Saframentská kapela a o hodinu později bude vyhlášena soutěž Andělčino putování. Od 17.00 hod. na pódiu zazáří skvělá Chantal Poullain s kapelou. Celý den uzavřeme v chrámu Nalezení sv. Kříže, kde zazní sváteční slovo z úst Václava Hurta a na adventním věnci se rozzáří další svíčka.

3. andělská adventní neděle
I třetí adventní neděle startuje ve 13.00 hod., a to koncertem sborů I. ZŠ a Vlastimil. Od 14.00 hod. zazpívají sbory Kvítek, Lilium a jejich hosté a od 15.00 hod. je připravena další loutková pohádka v Nové městské síni. Tentokrát O pyšné čarodějnici v podání divadla Kozlík. Od 15.30 hod. vystoupí folková kapela Jen tak, kterou v 16.30 hod. na pódiu vystřídá vyhlášení soutěže Andělčino putování. V 17.00 hod. zahraje Mário Bihári a kapela Bachtale apsa. Od 18.00 hod. zazní v chrámu Nalezení sv. Kříže sváteční slovo Jana Pitřince a rozhoří se třetí svíce na adventním věnci. Program však ještě nekončí. Od 18.30 hod. se v zámecké jízdárně uskuteční koncert benefičního festivalu Hudba pomáhá.

Již od 9.00 do 17.00 hod. mohou návštěvníci adventní neděle navštívit tvořivý Fler Kreativ v zámecké jízdárně a od 13.00 hod. v regionálním muzeu výtvarnou dílnu Zimní cvrlikání aneb Kdo nám léta ke krmítku.

4. andělská adventní neděle
Jak si ozdobit stromeček prozradí od 13.00 do 17.00 hod. výtvarná dílna v regionálním muzeu. Od 13.00 hod. si můžete poslechnout sbor ZUŠ Dolní Újezd a od 14.00 hod. jej vystřídá mládežnická kapela z Nového kostela Unsere Gruppe. Od 15.00 hod. čeká na děti loutková pohádka O Šípkové Růžence, kterou zahraje v Nové městské síni divadlo Kozlík. Kdo chce ale více hudby, tak v 15.30 hod. už budou na pódiu připraveni The Cousins. O hodinu později zazní jména výherců soutěže Andělčino putování a od 17.00 hod. ovládnou pódium Four in Van. V 18.00 hod. pronese v chrámu Nalezení sv. Kříže sváteční slovo Štěpán Klásek a na adventním věnci se rozhoří čtvrtá svíce.

Po všechny andělské adventní neděle je přístupná od 9.00 do 17.00 Zimní dětská herna v regionálním muzeu. Tamtéž je ve stejném čase otevřena výstava Marie Fischerová-Kvěchová známá i neznámá, stálá expozice Litomyšl – město kultury a vzdělanosti a výstava Vznik Československa očima Quidona Šimka. V chrámu Nalezení sv. Kříže jsou od 10.00 do 19.00 k vidění krásné historické i současné betlémy. Vždy od 14.30 a 15.30 se o betlémech můžete dozvědět více díky komentované prohlídce. V době od 10.00 do 19.00 hod. je přístupná také Andělská vyhlídka z mezivěží chrámu Nalezení sv. Kříže a expozice sakrálního umění Andělé na návrší. Od 13.00 do 18.00 hod. se nasytíte a napojíte na gurmánském trhu, který naleznete před chrámem. Od 13.00 do 17.00 hod. si můžete zajít do zámeckého sklepení, kde na vás čeká výstava vánočních ozdob Vánoce se Sněhulákem a expozice Srdce pro Václava Havla. Výtvarné dílničky pro děti jsou nachystány v Zámeckém informačním centru od 13.00 do 18.00 hod. Chcete-li si projít adventní Litomyšl s průvodcem, pak komentované prohlídky města začínají v chrámu Nalezení sv. Kříže vždy ve 14.30 hod. Co by to ale bylo za advent na zámeckém návrší, kdyby chyběla živá zvířátka. Ta zde najdete od 13.00 do 18.00 hod. Adventní atmosféru pak jistě podtrhne od 16.30 do 19.00 hod. světelná instalace na chrámu Nalezení sv. Kříže.

Protože litomyšlský advent je andělský, můžete od 13.00 do 16.30 hod. na zámeckém návrší potkat skutečné andílky. Jeden z nich se jmenuje Andělka, která ráda dětem rozdává herní kartičky. Soutěž Putování s Andělkou může účastníkům přinést drobnou odměnu, ale i dárkové tašky se vstupenkami, dárkovými poukazy a dalšími zajímavými cenami. A co je nejlepší, provede vás celým programem adventní neděle.

Vstup na většinu akcí je zdarma. Více informací a podrobný program adventních nedělí naleznete na novém webu www.andelskalitomysl.cz. Ještě před programem druhé a třetí adventní neděle můžete strávit čas na zámku, kde se od 11.30 hod. uskuteční adventní prohlídky. Kaple a reprezentační sály získají krásný vánoční nádech. Během předvánočního období se v Litomyšli uskuteční i celá řada dalších akcí, na které se také můžete přijít podívat.

Akci pořádají město Litomyšl, Zámecké návrší, p.o., Smetanova Litomyšl, o.p.s., Smetanův dům, p.o., Státní zámek Litomyšl, Regionální muzeum v Litomyšli, Evropské školicí centrum, Informační centrum Litomyšl, Betlemáři Litomyšlska, Střední zahradnická a technická škola Litomyšl, ZUŠ Bedřicha Smetany a litomyšlské církve.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak