Adam Záruba: Bydlení v Hradci Králové

Situace s bydlením v Hradci Králové začíná být velmi tíživá a problematická, hlavně co se týče dostupnosti a cen bytů. V této věci jsme jako zastupitelé obdrželi dopisy od občanů a tématu se věnovala opakovaně také média. Pohled do nabídky realitních kanceláří rovněž příliš mnoho nadšení nevyvolá. Domnívám se, že situace bude vyžadovat, aby se do řešení vložilo aktivně také město – pokud nechceme, aby docházelo k dalšímu odlivu jeho obyvatel.

Podle mého názoru není možné spoléhat pouze na bytovou výstavbu realizovanou developerskými firmami, jako to dělá současné vedení města, které má úplně jiné priority. Poslední městské domy byly dokončeny někdy kolem roku 2010! Město by se mělo stát důležitým hráčem na trhu s byty a mělo by se snažit vyvažovat výkyvy působené spekulacemi na bytovém trhu a šponováním cen do závratných výšek. Chceme-li, aby počet obyvatel města přestal klesat, pak je třeba začít řešit v prvé řadě právě dostupnost a kvalitu bydlení. Inspirací by mohlo být např. město Brno, kde se bytové výstavbě začínají intenzívně a velkoryse věnovat.

Počátkem letošního roku jsem se zúčastnil ve výběrové komisi na projektanta domu s 35 byty pro seniory v Kuklenách – tzv. Harmonie III. Jedná se o v poslední době zcela ojedinělý projekt. Jeho posun od vize po realizaci je však na můj vkus příliš pomalý. Nicméně je to snad první nesmělá vlaštovka a myslím si, že další podobné projekty by měly následovat. Obnovit je třeba také výstavbu startovacích bytů pro mladé obyvatele města. O ty je velký zájem, který každoročně výrazně převyšuje nabídku města. Pozemky pro tyto účely město zatím má (všechny volné pozemky se naštěstí minulým ani stávajícímu vedení města dosud rozprodat nepodařilo) a s dalšími počítá nový územní plán města. Důležité je tak hledat hlavně zdroje financí nebo formy spolupráce města se soukromým sektorem (formou PPP projektů). Rozhýbání bytové výstavby ve městě by měla být v každém případě priorita příštího volebního období.

Adam Záruba

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.