Aby mohl synovi koupit invalidní vozík, vzal Kubíkův tatínek dvě zaměstnání

Dvanáctiletý Kubík, který žije se svými rodiči Miroslavem a Monikou v Praze, se od narození potýká s dětskou mozkovou obrnou. Přestože je péče o něj velmi náročná, snaží se celá rodina užívat si každého dne naplno.

„Syn bohužel trpí kombinovaným postižením. Má mentální retardaci a spastickou kvadruparézu, což znamená, že má postižené jak obě nohy, tak i obě ruce. Také má oční a srdeční vadu, hypoplazii ledvin (pozn. zmenšené). A ani moc nemluví, komunikuje s námi jen očním kontaktem a vokalizováním,“ začíná své vyprávění paní Monika, Kubíkova maminka.

Léčba jako taková pro Kubíka bohužel neexistuje, prognóza je – neměnný stav. Přes to všechno se rodiče snaží udělat maximum, aby se Kubík udržel v dobré psychické i fyzické kondici. K tomu mu nejvíce pomáhají pravidelné rehabilitace, bez nichž by došlo k výraznému zhoršení jeho stavu. „Rehabilitace pro Kubíka jsou nesmírně důležité, bohužel také nákladné a ve většině případech je nehradí pojišťovna. Dělá po nich ale velké pokroky, proto na ně spoříme každou korunu. Velký pokrok taky udělal po ortopedické operaci, kterou prodělal před třemi lety. Ta mu pomohla k tomu, že přestože je stále upoután na vozík, dokáže už dneska po nějakou kratší dobu chodit za pomocí chodítka, což doslova miluje,“ dodává jeho maminka s tím, že byla doba, kdy měl její manžel dvě zaměstnání, aby dokázali na našetřit na invalidní vozík v potřebné výbavě pro Kubíka.

Přestože se Kubík kvůli svému hendicapu neorientuje v čase a v prostoru se orientuje pouze ve známém domácím prostředí, jeho velkou radostí je také škola. „Chodí do speciální základní školy a moc se mu tam líbí. Naštěstí do ní mohl chodit i během současného období pandemie, což je fajn, protože mu to dodává určitý řád. Krom toho má opravdu moc rád své spolužáky, je totiž velmi společenský,“ říká paní Monika.

Jsou to už tři roky, kdy Kubíkovi a jeho rodičům začali v jejich nelehké situaci pomáhat i Dobří andělé. „Kromě doplatků na léky, nákupu ortopedické obuvi, doplatku na chodítko či nové dioptrické brýle nám tyto příspěvky velmi pomáhají našetřit na nákladné rehabilitace, které jsou pro udržení jeho stabilizovaného stavu nezbytné. Proto jsme za tuto pomoc Dobrým andělům nesmírně vděční a moc si vážíme toho, že se ještě najdou lidé, kteří myslí i na druhé. Opravdu moc a moc děkujeme, že jste,“ dodává vděčně paní Monika.

Pokud se chcete stát Dobrým andělem i vy a chtěli byste pomáhat rodinám s podobně těžkým osudem, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit si libovolnou částkou, kterou uznáte, že můžete z rodinného rozpočtu každý měsíc věnovat na pomoc druhým a nastavit trvalý příkaz. Nadace Dobrý anděl vaše příspěvky odevzdá rodinám do posledního haléře.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.