Zahradník rozdrtil bezdomovci hlavu. Muž bez domova se udusil vlastní krví

Olomoucký krajský soud potrestal padesátiletého Zdeňka Zahradníka odnětím svobody na 17 let za ubití bezdomovce. K vraždě došlo letos v březnu na okraji hanácké metropole.

Tragické události předcházelo propuštění vraha i oběti ze záchytné stanice. Zahradník uvedl, že si okamžitě koupili vodku, poté si ještě vzal nějaké léky a pak už nic neví. “Cestu si nepamatuju. Až když mi ráno skočil kocour na střechu maringotky, vyšel jsem ven a viděl jsem, jak je vše rozkopané, asi jsme se porvali. Potom jsem si všiml, že za plotem někdo leží,” vypověděl obžalovaný. “Já jsem ho nezavraždil. My jsme se porvali a on odešel,” tvrdil Zahradník i před vyhlášením rozsudku.
Podle svých slov dával poškozenému masáž srdce. Když se mu nepovedlo ho oživit, naložil mrtvého muže do vozíku a zavezl za maringotku. Tam ho zakryl a nechal ho tam několik dní. Pak se ale, jak vypověděl už před policií, v něm hnulo svědomí a šel za pracovnicí charity, které se svěřil. Ta vypověděla, že se jí řekl, že zabil člověka a je u něj na zahradě.

Podle policejního vyšetřování je Zahradník jediným možným pachatelem. “Obžalovaný sám spontánně hovořil o tom, že ho tížilo svědomí, několik dní popíjel, a když to nevydržel, rozhodl se, že čin oznámí. Svědčí to o tom, že věděl, co se stalo,” podotkl soudce Aleš Vašků.
Podle obžaloby Zahradník na svou oběť nejdříve zaútočil pěstmi a kopanci. Pak po něm dokonce dupal a začal ho bít tyčí. Tím mu způsobil rozsáhlá zranění včetně tříštivé zlomeniny čelisti, poranění lebky a zhmožděnin.

Původně hrozilo vrahovi 20 let vězení či výjimečný trest. “Šlo o zvlášť surový způsob, podle znalců šlo o desítky útoků do hlavy a trupu, velká část útoků do hlavy byla už do ležící osoby. Násilí bylo minimálně střední, v případě zlomenin žeber to bylo velké intenzity,” dodal soudce.

Podle znalců se oběť aktivně bránila a musela dlouho trpět nesnesitelnou bolestí, ale především psychickým utrpením.

Zahradník není žádné neviňátko. Už má v trestním rejstříku 22 záznamů za majetkovou trestnou činnost, ublížení na zdraví, výtržnictví, ale i útok na úřední osobu.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient