736 hasičů a hasiček poměřují své síly v požárním sportu

Liberec hostí tento víkend 47. mistrovství České republiky v požárním sportu družstev HZS ČR a 65. mistrovství Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu.

V Home Credit Areně proběhlo v pátek podvečer slavnostní zahájení za účasti primátora města Tibora Batthyányho a dalších významných hostů. Těmi byli ministr vnitra Jan Hamáček, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová, generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, první náměstek starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jaroslav Salivar, z pořádajících organizací pak ředitel HZS Libereckého kraje plk. Luděk Prudil a starostka Krajského sdružení hasičů Libereckého kraje Renata Šimíková.

V úvodu slavnostního ceremoniálu uctili všichni přítomní památku nedávno zesnulého starosty SH ČMS Karla Richtera „minutou ticha“.

Poté čestní hosté pronesli své zdravice, přivítali sportovce ve městě pod Ještědem a popřáli jim pěkný víkend plný skvělých sportovních výkonů. Zároveň poděkovali všem hasičům za jejich zásahovou činnost, především v letošním horkém a suchém létě, a za další záslužnou práci pro společnost. Plk. Luděk Prudil také poděkoval svým kolegům i celému organizačnímu týmu za práci na přípravě letošního mistrovství.

Slavnostním zahájením provázela přítomné známá moderátorka a liberecká patriotka Marcela Augustová, která přivítala přítomné hosty i soutěžící družstva profesionálních i dobrovolných hasičů. Vyjádřila také svůj obdiv a dík všem dobrovolným hasičům za jejich obětavou práci s mladou generací. Státní hymnu zazpíval sólista Opery Národního Divadla v Praze Luděk Vele.

Své sliby na závěr složili za závodníky Martin Kulhavý z domácího družstva HZS Libereckého kraje a za rozhodčí Jaroslav Kalous. Poté prohlásil genmjr. Drahoslav Ryba letošní mistrovství za zahájené.

Následovalo vyhlášení výsledků první soutěžní disciplíny, kterou byl výstup na cvičnou věž, a předání medailí.

V kategorii žen SDH ve výstupu do 2. podlaží cvičné věže se na 3. místě umístila Kamila Bartošková z SDH Horní Cerkev v čase 7,79 s, 2. místo vybojovala Šárka Jiroušová z SDH Poniklá časem 7,72 s, 1. místo obsadila Markéta Marková z SDH Dolní Čermná v čase 7,70 s.

V soutěži mužů SDH ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže 3. místo získal Vojtěch Klenka z SDH Brloh časem 15,31 s, na 2. místě se umístil Dominik Soukup z SDH Žebnice v čase 15,17 s a vítězem se stal Daniel Klvaňa z SDH Oznice v čase 14,13 s.

V kategorii profesionálních hasičských sborů nejlepších výsledků dosáhli – 3. místo Kamil Bezruč z HZS Moravskoslezského kraje v čase 14,07 s , 2. místo Jakub Pěkný z HZS Ústeckého kraje časem 13,90 s a 1. místo Karel Ryl z HZS Moravskoslezského kraje časem 13,78 s.

Dále byla oceněna kategorie absolutní mistryně ve výstupu do 2. podlaží cvičné věže: 3. místo a titul II. vicemistryně získala Apolena Kasalová z SDH Dobrá v čase 7,83 s, 2. místo a titul vicemistryně si odnáší Kamila Bartošková z SDH Horní Cerekev časem 7,75 s a 1. místo a šerpu absolutní mistryně ve výstupu na cvičnou věž vybojovala Markéta Marková z SDH Dolní Čermná časem 7,59 s.

V souboji mužů získal 3. místo a titul II. vicemistra Daniel Klvaňa z SDH Oznice v čase 14,20 s, 2. místo a titul I. vicemistr vybojoval Pavel Krpec z HZS Moravskoslezského kraje časem 13,76 s a absolutním vítězem ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže se stal Jakub Pěkný z HZS Ústeckého kraje v čase 13,64 s.

Soutěže v požárním sportu v rámci Mistrovství ČR v požárním sportu pokračují v sobotu v Liberci na atletickém a fotbalovém stadionu. Na programu jsou běhy na 100 m s překážkami a štafety 4 x 100 m s překážkami. V neděli je na programu požární útok.