Sáblíková brání trenéra: Erbanová se nechová fér

(Aktualizováno před )

Jak jsme vás včera informovali, rychlobruslařka Karolína Erbanová se rozhodla v 25 letech ukončit kariéru. Důvodem nebylo ani zdraví, natož výkonnost (vždyť letos získala bronzovou olympijskou medaili). Své rozhodnutí k pověšení bruslí na hřebíček vysvětluje špatnými vztahy s reprezentačním trenérem Petrem Novákem, který jí, podle jejích slov, ponižuje a útočí na ní. „Nejsem už nadále připravená být obětí manipulativního, ponižujícího a útočného chování reprezentačního trenéra Petra Nováka, jehož lidské ani pracovní metody naprosto nesouzní s mými a nemohou mě vést k dobrým výkonům,” uvedla na svém facebooku.

Petr Novák se k jejímu rozhodnutí ukončit kariéru příliš nevyjadřuje, vnímá to především jako nějaké náhlé vzplanutí Erbanové, s kterým on ale nemá vůbec žádnou souvislost. “Nemám teď dostatek informací, takže bych k celé věci nechtěl nic říkat,” říká Novák, který je v současné době se svým týmem na soustředění v Itálii.

Více se ale k této “kauze” vyjádřila jedna z našich nejlepších sportovkyň posledních deseti let a zároveň Novákova svěřenkyně Martina Sáblíková. Tato několikanásobná olympijská medailistka přiznává, že odchod Karolíny Erbanové od tréninkové skupiny Petra Nováka před čtyřmi lety narušil vztahy mezi oběma, závodnicí a trenérem, nicméně i nadále jí fandili a radovali se z jejích úspěchů. “Když například vyhrála ME v Holandsku, přišli jsme jí pogratulovat a všichni s ní poslouchali uprostřed staďáku českou hymnu. Z každé české medaile jsme měli radost, protože pomáhala českému rychlobruslení,” uvádí Sáblíková na svém facebooku.

Proto pro ní bylo překvapením, když nyní Erbanová uváděla slova jako “ponižování”, “manipulace” či “útoky”. “Co vím, tak spolu s Petrem v posledních měsících vůbec nekomunikovali, takže těžko mohlo docházet k nějakým konfliktům,” pokračuje jedna z nejlepších rychlobruslařek v historii ve svém vyjádření na sociálních sítích.

Také byla překvapená vyjádřením Erbanové, že z ní chtěl Novák udělat vytrvalkyni. “Petr z ní nechtěl udělat vytrvalkyni, jak se dočítám. Jen dobře věděl, že musí trénovat i delší tratě, třeba 1500 metrů, aby v koncovce kiláku „neumírala“. Každý trenér má svoje metody, svoje názory. Buď je závodník akceptuje, nebo ne. Pak má volbu zůstat, odejít, skončit…”

Erbanová zvolila, jak už bylo uvedeno, před čtyřmi lety odchod, který jí nastartoval až k úspěchům. Kromě bronzu na OH, se jí dařilo i ve Světovém poháru. Nyní však je všemu, pravděpodobně, konec. I když si to nikdo nepřeje – Sáblíková, Novák, její polský tým, kam původně přestoupila i její mateřský tým Olymp. Zklamání čiší i ze slov představitelů rychlobruslařského či olympijského svazu. “Její rozhodnutí musíme respektovat, nicméně doufáme, že není definitivní a že Karolínu uvidíme závodit i na dalších zimních olympijských hrách v roce 2022 v Pekingu,” říká Tibor Alföldi, ředitel komunikace ČOV.

Vraťme se však ještě k Martině Sáblíkové, která vnímá prohlášení Erbanové jako hodně emoční a nefér. “Nemá cenu je rozpatlávat, sama nejlíp ví, že jsme vždycky fungovali jako tým, že jsme malý sport, a tak jsme si všichni pomáhali. Každopádně jí přeju, aby se měla dobře, ať už se bude věnovat čemukoliv,” dodává Sáblíková.

Nejlepší by bylo, kdyby se Erbanová věnovala rychlobruslení. Protože končit v 25 letech je opravdu velká škoda. Vždyť by třeba časem mohla nahradit Sáblíkovou a udržet tento, před deseti lety pro Čechy naprosto neznámý sport, pořád v centru dění. Ale spíše toho sportovního a ne bulvárního…

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz