4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Zde je několik tipů na letní zahradní práce, na které opravdu stojí za to udělat si čas, abyste mohli dát svému venkovnímu prostoru tu nejlepší šanci, že bude tuto sezónu vypadat fantasticky:

1. Pečujte o svůj trávník

Na úhledně posekaný trávník je na letní zahrádce radost pohledět, proto se ujistěte, že je ten váš v top stavu. Je nejvyšší čas znovu zasít všechna nekvalitní místa, provzdušnit je, abyste podpořili růst kořenů, a pořádně je protáhnout drátěnými hráběmi, aby se světlo a voda dostaly do půdy. Je však také dobré odstranit nejběžnější trávníkový plevel. Pamatujte, že nesmíte sekat méně než 1 cm na výšku trávy – příliš krátké sekání způsobí méně zdravě vypadající trávník.

2. Zbavte se plevele

Udržet plevel na uzdě se může zdát jako nikdy nekončící úkol. Pokud nějaké rostliny dostanete nebo si je zakoupíte, vždy si je před vysazením na zahradu zkontrolujte. Před létem chcete, aby vaše zahrada vypadala co nejlépe, od cest a chodníků až po trávník.

3. Vykliďte kůlnu

Během dlouhé zimy máme tendenci hromadit spoustu haraburdí, což obvykle vede k chaotickému nepořádku. Pokud máte rádi svůj zahradní domek, pak by jarní úklid měl být prioritou. A jak na to? 

  • Vše z kůlny vyndejte
  • Seřaďte všechny položky do skupin ‚nechat‘ a ‚vyhodit‘
  • Co je na vyhození, opravdu vyhoďte, nebo rozdejte
  • Přemýšlejte o tom, co vám zbývá  a buďte nemilosrdní ohledně toho, co si ponechat, pokud máte stále příliš mnoho věcí.
  • Vyčistěte vnitřek prázdné kůlny
  • Zbývající předměty umístěte zpět do kůlny v rozumném organizovaném pořadí

4. Příprava nábytku na léto

Grilování

V závislosti na typu grilu, který máte na zahradě, se může lišit obtížnost čištění a určitě se bude lišit v tom, jak moc je ovlivněn drsnými zimními podmínkami. Pokud máte zděný gril, budete mít velmi málo práce, ale možná budete muset odstranit veškerou rez, která se nahromadila ve vlhkých podmínkách. Pokud jste si gril na zimu uložili, mohlo by to být jen případ malého jarního úklidu a utírání prachu, než pozvete rodinu a přátele na hostinu.

Zahradní nábytek

Pokud máte venkovní pohovky a další položky, budete se muset ujistit, že jsou nedotčené pro všechny vaše letní radovánky. Během zimy se doporučuje sundat polštáře z jakéhokoli venkovního sezení, ale pokud jste letos zapomněli, existují skvělé způsoby, jak je vyčistit bez námahy. Záleží i na tom, z jakého materiálu je váš zahradní nebo terasový nábytek. Pokud jste zvolili kov, možná budete muset vzít smirkový papír a nábytek brousit. Plast nebo technorattan stačí omýt. Dřevěný nebo ratanový nábytek mohl přes zimu při špatném skladování začít hnít, a pak si jen s vodou a mycími prostředky nevystačíte. Každopádně včasná kontrola nábytku vám dá protor pro to rozhodnout se, jestli vám současný nábytek vyhovuje, nebo je čas na nový. 

Léto je rozhodně tím ročním obdobím, kdy si můžete opravdu odpočinout a dopřát si to, co na zahradě opravdu rádi děláte, ať už vaření, hraní, zahrádkaření nebo opalování. A pokud bude vaše zahrada na toto všechno připravena, můžete si léto opravdu vychutnat. 

Foto: Freepic

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!