Český divák není vybíravý. Má rád komedii, pohádku, životopisný film, ale i komiks

Stejně jako v roce 2017 i vloni navštívilo česká kina přibližně 16 milionů diváků.

Českých snímků šlo v loňském roce do biogafů na osmdesát. To že žádný z nich nijak výrazně neprorazil v evropských, natož světových filmových festivalech (ale třeba se to letos napraví), svědčí o tom, že kvantita převyšovala kvalitu… To však neznamená, že se nenašly snímky, které si diváci oblíbili a jejich “životnost” by tak nemusela být krátkodobá a na “jedno použití”.

Více jak půl milionů diváků navštívilo komedii režiséra Rudolfa Havlíka Po čem muži touží v hlavní roli s Annou Polívkovou. Filmové fanoušky přitáhly do kin i další oblíbené české herečky, Eliška Balzerová a Taťána Vilhelmová excelovaly ve snímku Tátova volha.
Češi mají rádi pohádky, a proto není divu, že se např. Troškovo Čertí brko dostalo přes hranici čtvrt milionů diváků. Českému filmovému fanouškovi není cizí ani satira, takže nikoho nepřekvapí, že si lidé našli cestu do kina i na Prezidenta Blaníka s Markem Danielem v ústřední roli.
Nad 100 000 diváků si statistici mohli zapsat už pak jen u dvou loňských premiér – Zoufalé ženy, které dělají zoufalé věci od Filipa Renče podle knihy Haliny Pawlovské a Úsměvy smutných mužů režiséra Dana Svátka.

Návštěvnost však ne vždy zpravidla vypovídá o kvalitě snímku. Jak se který film povedl, napoví i Ceny filmové kritiky či Český lev. Zde se dávají velké šance Janu Palachovi od Roberta Sedláčka, Tomanovi od Ondřeje Trojana či snímku Zlatý podraz Radima Špačka.

Co se týká zahraniční produkce, zde české diváky zaujaly především Bohemian Rhapsody pojednávající o životě Freddyho Mercuryho (přes milion návštěvníků!), komiks Avangers (přes 600 tisíc) a Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (skoro půl milionů diváků). Skvělá čísla však měl i film Aquaman (přes 200 tisíc) či Zrodila se hvězda v hlavní roli s Lady Gagou (necelých dvěstě tisíc diváků).

Scroll to Top
Web spravuje Webklient