100. výročí narození Miroslava Horníčka připomene výstava na plzeňské radnici

Město Plzeň připravilo výstavu Miroslav Horníček – 100 let o životě a tvorbě významného plzeňského rodáka – herce, dramatika, režiséra, výtvarníka, spisovatele a glosátora Miroslava Horníčka u příležitosti 100. výročí jeho narození. Návštěvníci ji mohou zhlédnout od 5. do 23. listopadu 2018 v mázhauzu plzeňské radnice.

„Výstava s podtitulem Tak už jsem zase doma, Plzeňáci ukazuje Horníčkovu divadelní kariéru, kdy zvláštní pozornost věnuje jeho spolupráci s Janem Werichem a Milošem Kopeckým. Představuje také jeho filmové a televizní počiny, zejména televizní seriál Byli jednou dva písaři a filmový projekt Kinoautomat, který byl uveden na světové výstavě EXPO´67 v Montrealu. Expozice neopomíjí ani umělcovu dráhu spisovatelskou a výtvarnou,“ uvedl první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa.

Podle Květuše Sokolové, vedoucí Odboru kultury Magistrátu města Plzně, se pro výstavu podařilo získat i dosud nepublikované fotografie ze soukromých archivů. „Na vernisáži, která se koná v pondělí 5. listopadu 2018 v 17 hodin, bude výjimečně představen také ojedinělý obraz plzeňského malíře Josefa Černého Miroslav Horníček z roku 1998 a originální křeslo z bytu pana Horníčka, ve kterém rád sedával u oblíbeného vína,“ přiblížila Květuše Sokolová.

Výstava se věnuje dětství a mládí Miroslava Horníčka, které byly spjaty s rodnou Plzní, místem jeho studií, pracovních i prvních divadelních krůčků. Zobrazuje umělecké začátky ve Studentském avantgardním kolektivu v Plzni, kde ve 30. letech 20. století působil jako výtvarník, amatérský herec i režisér. Expozice dále ukazuje jeho divadelní, televizní, filmovou, spisovatelskou i výtvarnou tvorbu. „V šedesátých letech se zrodil fenomén Horníček, o jeho popularitě svědčí i to, že byl v roce 1966 zvolen králem Majálesu v Plzni i v Praze,“ upozornila Květuše Sokolová.

Doplnila, že výstava připomíná také umělcovo omezené působení v době normalizace a velký návrat na televizní obrazovky po roce 1990. Závěr výstavy je věnován poslední fázi jeho života, kdy získal i mnoho ocenění. Mimo jiné obdržel Čestné občanství města Plzně, Cenu Thálie, státní vyznamenání Medaili za zásluhy v oblasti kultury a další.

Statutární město Plzeň připravilo k uctění významného plzeňského rodáka, který se narodil 10. listopadu 1918 a zemřel 15. února 2003, řadu kulturních a společenských akcí. Jednou z nich je právě tato výstava.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak